Porselen Laminalar Kimlere Uygulanabilir

Porselen Laminalar Kimlere Uygulanabilir

DİŞ SAĞLIĞI

28.04.2021 00:00

Günümüzde artık porselen Lamina tedavisi hemen hemen herkese uygulanabilmektedir. Estetiği kötü durumda etkileyen çeşitli diş bozuklukları nedeni ile uygulanan tam seramik restorasyon bir uygulamadır. Bu tedavi yöntemi estetik problemler sonucu ön bölge dişlerine porselenden yapılan restorasyonun dişlerin ön yüzey kısımlarına yapıştırılması durumunda problemleri ortadan kaldırmaya yarayan bir tedavi çeşididir.


İlgili Link: Şeffaf Plak Fiyatları


Porselen yapıya sahip olan bu kaplamalar çok ince 0,3 veya 0,7 mm ve yarı geçirgen yapıdadırlar. Dişin ön kısmına kusursuz bir şekilde, uyum ve hassasiyet ile yapıştırılır. Bu tedaviyi uygulamak içim dişin minesinde çok az porselen kalınlığına müsaade edecek bir şekilde ortalama 0.5 mm lik kesim uygulanır. Diş hazırlığı aşamasında sadece dişlerin ön yüzeylerinden ve kesici yüzeylerinden aşındırma yapılır.


Diş hazırlığı takibinde kişiden alınan ölçü ile laboratuvarda hassas bir şekilde alçı model yapılır. Alçı model üzerinde hazırlanan Lamina uygulaması için hastanım ağzında provası yapılır ve sonrasında makyaj ile cilası uygulaması da yapılabilmektedir. Bu tedavi genellikle ön bölge dişlerindeki boşlukların kapatılmasında, dişlerin ön yüzey kısmındaki estetik görüntü sağlayamayan ( renkleri gitmiş veya uyumu bozulmuş dolgular) durumunda, mine tabaka kısmında hipoplazi ve malformasyonlarda, belirli sebeplerden meydana gelen diş renklenmelerinde ve kırılmış veya aşınmış dişlerin restore edilmesi durumumda uygulanır.
Porselen Lamina Uygulanmasının Uygun Olmadığı DurumlarBu tedavi yönteminin uygulanmadığı durumlar ise; diş gıcırdatma veya diş sıkma gibi alışkanlığı olan kişiler, aşırı çapraşık dişler ve rotasyona sahip olan dişlerde, çürük durumu çok olan hastalar, ağız hijyeni oldukça kötü olan hastalar, alt ve üst dişlerin ara kısmında başa baş kapanışın olduğu durumlarda, mine dokusunun sağlık durumunun yeterli olmadığı dişlerde uygulanması mümkün değildir.


İlgili Link: Emax Diş Fiyatları


Porselen Laminada Restorasyonların AvantajlarıDiş dokusundan çok az seviyede mine dokusu uzaklaştırılır. Hemen hemen 0.3 ve 0.7 mm ile estetik bir gülümseme sağlanabilmesi, dayanıklılık bakımından iyi olması, yüksek renk stabilitisine hâkim olması, çay, kahve ve sigara gibi faktörler ile renk değişmemesi, aşınmaya karşı direncinin yüksek olması, porselen yüzey kısımların oldukça pürüzsüz bir halde olduğu için diş taşı oluşumunu en az seviyeye indirmesi, kısa süre içerisinde sağlıklı, doğal ve estetik bir gülüş dizaynı sağlayabilmektedir.


Günümüzde artık porselen Lamina tedavisi hemen hemen herkese uygulanabilmektedir. Estetiği kötü durumda etkileyen çeşitli diş bozuklukları nedeni ile uygulanan tam seramik restorasyon bir uygulamadır.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ