Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Şeffaf Plak Fiyatları

Şeffaf plak ile tel takılarak uygulanan ortodonti tedavi yöntemi fiyatları birbirine yakın olmaktadır. Telsiz olarak uygulanan tedavinin önemli avantajları vardır. Bu avantajlardan birisi de fiyatların aynı olmasına rağmen diş bölgesinde tel taşınma zorunluluğu bulunmamasıdır. Tedavi sürelerinin de birbirine yakın olması nedeni ile şeffaf plak fiyatlarının, diş telinden daha fazla olması beklenebilir. Fakat iki tedavi yönteminde de hemen hemen fiyatlar aynı olabilmektedir. İlgili Link: Hollywood Smile

Şeffaf Plak Öncesi ve Sonrası

Diş yapısının durumuna göre şeffaf plak ile yapılan tedavi 6 ay ve 20 ay süre içerisinde tamamlanabilir. Şeffaf plak tedavisi sonrasında dişler tekrar eski haline dönmesin diye pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Bütün ortodonti tedavilerinde uygulanan bu pekiştirme tedavisi 2 şekilde yapılmaktadır. İlk yöntem dişlerin dil tarafında olan bölümüne ince bir tel yapıştırılma şeklidir. Bu yaklaşık olarak 2 sene kalması gereken bir sabitleyecektir.

Şeffaf plak kullanan hastalar tedavi öncesinde diş temizliğini yapmakta zorlandıklarını ve estetik bir görünüme sahip olamadıklarını fakat şeffaf plak kullandıktan sonra hem daha bir estetik dış görünümüne sahip olduklarını hem de diş temizliğini daha rahat bir biçimde yaptıklarını ve de daha rahat bir biçimde gülümseyebildiklerini ifade etmektedirler. İlgili Link: Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer

Şeffaf Plak Markaları

Türkiye`de yıllardır uygulanan şeffaf plak ile ortodonti yöntemi bir kaç marka ile yapılmaktadır. Bunlar içinde öncü olan yurtdışı kaynaklı invisalign çok fazla bilinen bir markadır. Türkiye’de İstanbul Teknik Üniversitesinde Teknokent Kampusunda bulunan orthero firması da yerli bir şeffaf plak üreticisi olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Türk mühendislerin azimli bir çalışma sonucunda yerli sermaye yatırımı alarak ilerlemiş ve bunun yanı sıra dünya standartlarında şeffaf plak markası ortaya çıkmış olmuştur. Uygulama yöntemleri aynı olan orthero ve invisalign markaları ile yapılan tedavi yöntemleri arasında fark bulunmamaktadır. Maliyet olarak sadece invisalign fiyatları ve orthero fiyatları karşılaştırıldığı durumda invisalign fiyatı daha fazla maliyetli olabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir ? 

Şeffaf plak tedavisi dişlerinde görüntü bozukluğu yaşayan ve diş teli tedavisini tercih etmeyen hastaların sıklıkla başvurdukları bir tedavi yöntemidir. Bir diğer ifade ile ; Dişlerdeki çapraşıklıkların bozukluklarının  görünmez dediğimiz aygıtlarla tedavi edilmesi yöntemidir. Dijital ortamda yani sanal Bilgisayar ortamında dişler hareket ettirilerek bozukluklar aşamalı olarak düzeltilir ve bu simülasyonları uygun olarak bir seri plak üretilerek son kullanıcıya ulaştırılır. Ortodontik tedaviler doğası gereği uzun süreçli tedavilerdir. Bunun nedeni dişlerin kökleri ile birlikte çene kemiği içerisinde hareket ediyor olmasıdır. Günümüzde giderek artan şeffaf plak kullanımının en büyük nedeni elbette şeffaf plakların kullanım  süresince hastalara sunduğu konfor gelmektedir.

Şeffaf Plak
Şeffaf Plak Tedavisi Nedir

Şeffaf Plakların Kullanım Süresi 

Estetik kaygıların ön plana çıktığı günümüzde şeffaf plaklar estetik görünümü ile tercih sebebi olarak ön plana çıkmaktadır. Günümüzde pek çok yetişkin insanın sosyal medyada çektikleri fotoğraflarda dişlerin önde olması, dişlerinin arası açık olması, gülüşlerini beğenmemeleri gibi sorunlar ileri yaşlarda ortodontiye başvurmalarına sebep olur. Bu noktada diş hekimleri günümüzde son derece gelişmiş cihazlarla yapılan şeffaf plak tedavilerini öneriyorlar. Şeffaf plak tedaviler braket tedavilerine göre pek çok avantaja sahiptir. En büyük avantajlarından biri ise, hastanın istediğini gönül rahatlığıyla yiyebilmesidir. Şeffaf plakların braketlere göre diğer bir avantajı da düz yüzeylere sahip olduğu için batma acıkma gibi sorunları yoktur. Aynı zamanda diş hareketleri yavaş olduğu içinde tel değiştikten sonraki süreci çok hafif bir ağrıya atlatabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavi Süresi 

Şeffaf plak tedavisinin süresi tedavinizin şiddeti, sizin disiplininiz ve beklentinizle orantılı olarak değişecektir. Basit çapraşıklıklar 6-12 ay gibi kısa sürede tedavi olabileceği gibi daha fazla çapraşıklıklarda 24 ayı bulan süreçler görülebilmektedir. Kişiden kişiye bu zamanlama değişebileceği gibi plaklarınızı takma sürenizde bu süreci etkilemektedir. Pek çok diş hekimi  plakların gün içinde 22 saat takmanızı tavsiye eder.  

Şeffaf Plak (İnvisalign ) Kimlerde Uygulanmaz ? 

Şeffaf plak tedavileri temelinde bir ortodontik tedavi olduğundan kişinin diş teli tedavisi olabilmesini engelleyen tüm durumlar şefaff plaklar için de geçerlidir.. Ağızda çürüklerin bulunması diş taşlarının olması ileri derecede diş eti problemlerinin olması gibi durumlarda öncelikle bu problemlerin çözüme kavuşturulması daha sonra şeffaf plak tedavisi ne geçilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra diş etiği ve çene kemiği gibi dişleri destekleyen yapıların dişlere yeterli desteği sağlamadığı ağır kemik yıkımının görüldüğü hastalar şeffaf plak tedavisi için uygun aday değillerdir.  Kişinin şeffaf plak tedavisi ne uygunluğu ile ilgili son karar ve ortodontik muayene sonrası Ortodonti uzmanı tarafından belirlenecektir.

Şeffaf Plak
Şeffaf Plak Tedavi Süresi

Şeffaf Plak Avantajları 

  • Estetik Olmaları
  • Rahat Fırçalanabiliyor Olması
  • Hijyenik Olmaları
  • Hafif bir madde olması ve kullanım esnasında hastada ağırlık ve ağrı oluşturmaması
  • Hastaya yeme içme özgürlüğü sunması

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Şeffaf plak tedavisi adındanda anlaşılacağı üzere şeffaf metaryalden üretilen ve dişlerin üzerine takılan apereyler ile yürütülen bir tedavi çeşididir. Bu apereyler geçmiş yıllarda koruyucu amaçla pekiştirme tedavisi sırasında kullanılınırdı daha sonra çene kapanış problemi olmayan ufak tefek diş bozuklukları bu şeffaf plaklarla düzeltilmeye başlandı .Günümüze bakıldığında üç boyutlu ölçü alınabilmesi ve yine üç boyutlu yazıcılardan direkt Bilgisayar ortamında hazırlanan plakların üretilebilmesi sayesinde artık Hemen hemen tüm ortodontik problemler için şeffaf plaklarla ortodonti tedavileri yapılabilmektedir. 

Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir ?

Şeffaf plakları temizlemenin en iyi yolu yumuşak bir diş fırçası, diş macunu ve ılık su kullanmaktan geçer. Şeffaf plak kullanırken hiçbir engele takılmadan yada günlük rutinlerinizden fedakarlık yapmadan hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

Şeffaf Plaklar
Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir

Diş Teli mi Şeffaf Plak mı ? 

Diş çapraşıklıklarının tedavisinde kullanılılan diş teli uygulamaları işlerin yüzeylerine yapışan braketlerin arasından teller geçirilerek belli kuvvetler verilerek o dişlerini düzeltilmesini sağlar. Ağız ve diş sağlığı alanında gelişen teknoloji ile beraber diş teli uygulamalarına alternatif şeffaf plak uygulamaları sıklıkla diş tedavilerinde kullanılmaya başlandı. Şeffaf plaklar yapılan dijital ölçümler sonucunda hastanın ağız yapısına uygun özel olarak üretiliyor. Yaşadığınız diş probleminde hangi tedavinin sizin için daha doğru bir seçenek olduğunu şüphesiz diş hekiminiz yönlendirmelidir. Toplumdaki genel tercih düzeyine baktığımızda şeffaf plakların tel tedavisine  göre bazı alternatifleri bazı avantajları bulunuyor. Bu nedenle de şeffaf plaklar daha fazla tercih nedeni haline gelebiliyor. Peki nedir bu şeffaf plakların diğerlerine göre avantajları dersek ; Şeffaf plaklar bir kere çıkartılıp  temizlenebiliyor bu da daha hijyenik bir tedavi ortamın oluşmasını sağlıyor.  Şeffaf plaklar görünmedikleri  için   hastaya çok büyük avantaj sağlıyor . Şeffaf plakları çıkarıp geri yerine takabiliyorsunuz.

Şeffaf Plak (İnvisalign ) Uygulamasına Başlayacaklar İçin Pratik Bilgiler

Günümüzde şeffaf plak tedavileri diş teli kullanmak istemeyen, aylık kontrolleri daha az tutmak  isteyen, ortodontik tedavi süresince yeme içmesinde kısıtlama yaşamak istemeyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.  Bu bölümde şeffaf plaklar hakkında sıklıkla sorduğunuz sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Şeffaf Plaklar Nasıl Takılır ?

Kutu içinde yer alan üst çene şeffaf plağını kutudan çıkarın. Arkasından üst çene şeffaf plağınızı iki elinizle tutup ön dişlerinize doğru ilerletin. Dişlerinize yerleştirirken parmaklarınızla ön ve arka bölgede eşit basınç uygulamayı ihmal etmeyin.

Şeffaf Plaklar Nasıl Çıkarılıyor ? 

Şeffaf plaklarınızı çıkarmak için, parmak uçlarınızı kullanarak arka azı dişlerinizden başlayıp ön dişlerinize doğru ilerleterek rahatlıkla çıkartabilirsiniz.

Şeffaf Plak
Şeffaf Plak Avantajları

Şeffaf Plaklar Dişleri Nasıl Hareket Ettirir ? 

Şeffaf Plaklarınızı dişlerinize uyguladığınız andan itibaren dişleriniz hareket etmeye başlayacaktır. Şeffaf plaklarla ortodontik tedaviye başladığınız ilk günlerde veya sıradaki şeffaf plağı kullanmaya geçtiğiniz ilk anlarda ortodontik tedavinizin başladığı anlamına gelen dişlerinizde hafif bir basınç hissedersiniz.  Özellikle bu durum, son derece normal olmasının yanı sıra invisalign tedavinizin ilk aşamasında çapraşıklıklarınız daha fazla olacağı için biraz daha belirgin olabilir.

Fakat dişleriniz hareket ettiği için bu hissiyatınız birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolacaktır.

Ataşmanlar Ne İşe Yarar ? 

Dişlerinizin üzerinden diş renginde görünen küçük ek dolgucuklara ataşman denir.  Bu ataşmanlar şeffaf plaklarınızın dişlerinizi daha iyi kavramasına ve daha iyi tutunmasını sağlar.  Dişlerinizi sıkıca kavrayan şeffaf plaklar, ideal miktardaki doğru ortodontik kuvveti

dişlerinize güvenle iletebilir. Böylece dişleriniz oldukça karmaşık hareketleri

kontrollü şekilde gerçekleştirebilirler.

Şeffaf Plaklar Sararır mı Koku Yapar mı? 

Hastadan hastaya değişmekle beraber dişhekimleri 7 ile 10 gün arasında şeffaf plakların değiştirilmesini sağlarlar. Eski plaklar tamamen çöpe  atılır ve yerine yeni plaklar takılır. Kullanılan plaklar hammaddesi gereği bir miktar da olsa su emmeye ve hafif lekelenmelere eden olabilirler. Olası bu tarz sorunların önüne geçebilmek adına plakların diş fırçası ve macun yardımı ile düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Bazı  diş macunlarının içindeki aşındırıcı madde fazla olursa nasıl dişlerimizi çizmeye ihtimali yüksekse plaklarda da biraz çizikler oluşturabilir ve daha fazla lekelenmeye neden olabilir onun için Yerine göre doldurucu miktar ya da aşındırıcı miktarı az bir macunla ve fırça ile plak temizliğinizi yapmalısınız.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More