Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür

Süt dişleri bebeğinizin ilk dişleri olduğu için önemlidir. Bundan dolayı da süt dişlere dair nitelikli bilgiler biliyor olmanız; beraberinde önemli kazanımları da getirecektir. Süt dişleri ne zaman dökülür? Süt dişleri ilk olarak 2 ile 2 buçuk yaş aralığında çıkmaya başlar. 6 yaşından sonra ise dökülmeye başlar. Burada süt dişlerin düzenli olarak fırçalanması, bu dişlerin geç düşmesini de mümkün kılar!

Dişlerimiz hayatımız boyunca birçok değişime uğramaktadır. Yetişkinliğe ulaştığımızda ağzımızda bulunan dişler ilk çıkan süt dişlerimiz değildir. Süt dişlerimiz bebeklik çağında kullandığımız dişlerimizdir. Süt dişlerimiz genellikle 2,5 yaşından sonra çıkmasını tamamlar. Süt dişlerimiz genellikle 5-6 yaşından sonra dökülmeye başlar. Bunun sebebi kalıcı dişlerin çıkacak olmasıdır. Bu dönemde süt dişlerimizin hepsi dökülmektedir ve yerine yeni dişler gelmektedir.

Süt dişlerinin çıkarken olduğu gibi dökülürken belirli bir sırası yoktur. Ancak arka azı dişler en son dökülen süt dişlerimizdir. Süt dişleri döküleceği zaman sallanır ve düşer ya da hekim tarafından çekilebilir Süt dişlerin vaktinden önce çekilmemesi gerekir. Dişleri zamanından önce çekmek pek çok soruna yol açabilir. Süt dişleri çekildikten sonra alttan kalıcı dişlerimiz çıkar ancak kalıcı dişler çekilirse yerine yeni diş çıkmaz. Bu yüzden dişlerin temizliğine ve bakımına ekstra özen gösterilmelidir.

İlk Diş Düşünce Ne Yapılır?

Çoğumuz çocukların diş çektirmekten korktuğunu biliyoruz. Bu sebeple bazı aileler çocuklarının korkularını yenmesi ve diş çektirmeyi eğlenceli hale getirmektedir.

Dental Sağlık Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuklara düşen ilk dişlerini yastıklarının altına koyduklarında sabah yerinde bir hediye bulacağı söylenmektedir. İlk dişlerin çekilmesi çocuklar için genellikle büyük korku ve endişelere sebep olmaktadır. Bu nedenle pek çoğu dişinin sallandığını saklar.

Geç çekilen dişler alttan gelen kalıcı dişlerin eğri ya da yanlış yerden çıkmasına sebep olur. Bu nedenle ailelerin bu konuda bilinçli olması gerekir. Kuvvetli şekilde sallanan dişler çekilmediği takdirde yemeklerle yutulabilir ya da soluk borusuna kaçabilir. Bu nedenle ilk diş düştükten sonra mutlaka düzenli aralıklarla diğer dişler kontrol edilmelidir.

İlgili Link: Çene Eklem İşlev Bozuklukları

Süt Dişleri Hangi Sırayla Dökülür?

Süt dişleri ne zaman dökülür? Ya da hangi sırayla dökülür? Her süt dişin bir çıkma zamanı olduğu gibi düşme zamanı da vardır. Bundan dolayı süt dişlerin aşağıdaki sıralamaya göre düştüğünü ifade etmek de mümkündür:

  • Üst Dişler Orta Kesici Diş 6 ile 7 yaşı arasında düşer.
  • Yan Kesici diş 7 ile 8 yaşı arasında düşer
  • Köpek dişi 10 ile 12 yaşı arasında düşer.
  • Birinci Azı dişi 9 ile 11 yaşı arasında düşer.
  • İkinci Azı dişi 10 ile 12 yaşı arasında düşer.
  • Alt dişler orta kesici diş 6 ile 7 yaşı arasında düşer.

İlgili Link: Ağız Kanseri

Üst Ön Dişler Ne Zaman Çıkar?

Dişlerin dökülme sıraları çocuktan çocuğa değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak söyleyecek olursak üst ön dişler genellikle 6-7 yaşları arasında düşmektedir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More