Yediklerimiz Ağız Sağlığımızı Ne Kadar Etkiler

Yediklerimiz Ağız Sağlığımızı Ne Kadar Etkiler

Blog

18.12.2020 00:00

Gıdalar ağız yoluyla alındığı için, yenilen her şeyin ağız sağlığına veya diş yapısına mutlaka etkisi vardır. Eskiden beri çocuklara sütü sevdirmek için uygulanan yöntem aynıdır. Süt içildiğinde dişlerin sağlıklı olacağı ve büyüyeceği vurgulanır. Fakat artık sık sık karşılaşılan sorunlardan birisi de, diş çürümesi ve ağız sağlığının çeşitli ağız hastalıkları ile bozulmasıdır.Son Zamanda Artan Diş Şikayetlerinin Sebebi


Karbonhidratların ağızdaki bakterilerle karışarak asit yapması sonucunda meydana gelen diş çürüklerinin son zamanlarda artış göstermesinin sebebi, yeni çıkan türlü türlü hazır gıdalardır. Doğal beslenmenin olduğu tarladan alınarak evde pişirilen zamanlarda, sağlıklı insanlar daha fazlaydı. Özellikle sürekli gelişme halinde olan ve çeşit çeşit gıdaların üretildiği ülkeler de maalesef ki, diş ve ağız sağlığı tehlikeye düşmüş durumdadır. Hazır ve paket gıdaların, ev yemeklerine nazaran daha çok tercih edilmesi ağız sağlığının bozulmasının sebeplerinden bir tanesidir.


Şekerli Gıdaların Ağız Sağlığına Etkisi


Ağız sağlığı için olumsuz etkide bulunan gıdaların başında şekerli ve tatlı yiyecekler gelmektedir. Yenildiğinde dişlere yapışan besinler bakterilerin birikimine sebep olmaktadır. Bakteriler de dişlerin düşmanıdır. Bu yüzden ağız sağlığı için şekerli gıdalar az tüketilmelidir. Eğer bu mümkün olmuyorsa çürük önleyici gıda olarak bilinen peynir gibi gıdaların şekerli gıdalardan sonra yenmesi daha iyi olacaktır.


Asitli Gıdalar


Kolalar gibi asit içeren gıdaların da ağız sağlığı için olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden sık sık dişler fırçalanmalı eğer bu, o an mümkün olmuyorsa ağız suyla mutlaka çalkalanmalıdır. Bunların yanı sıra hızla artış gösteren sigara tüketimi de maalesef dişler için çok büyük tehlike arz etmektedir. Yenilen ve içilen her şeyin ağız sağlığına etkisi olduğu için vitamin, mineral ve kalsiyum içerikli besinler tüketilmelidir.


Gıdalar ağız yoluyla alındığı için, yenilen her şeyin ağız sağlığına veya diş yapısına mutlaka etkisi vardır. Eskiden beri çocuklara sütü sevdirmek için uygulanan yöntem aynıdır.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ