Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Yetişkinlerde Tel Tedavisi

Çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan diş bozuklukları zamanında tedavi edilmezse, yetişkinlik döneminde de rahatsızlığa neden olabilmektedir. Dişlerdeki şekil bozuklukları her yaştan insanda sosyal kaygıya neden olmaktadır. Özellikle yetişkinlik dönemindeki kimselerde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileri yaşlarda diş kaybıyla sonuçlanabilmektedir. Geçmişte çeşitli imkansızlıklar sebebiyle uygulanamayan tedaviler yetişkinlik çağında da uygulanabilmektedir.

Çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan diş bozuklukları zamanında tedavi edilmezse, yetişkinlik döneminde de rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Fakat çocukluk ve ergenlik yıllarında yapılan düzeltme işlemleri daha kolay olmaktadır. Dişlerin düzenlenmesi ve şekil bozuklarının giderilmesi işlemine ortodonti tedavisi adı verilmektedir. Ortodonti tedavisi her yaştan insana yapılabilmektedir. Fakat yetişkinlerde önemi oldukça büyüktür. Dişlerde düzeltilmeyen bozukluklar zamanla çenenin şeklini bozabilmektedir. Dişlerin şekilsiz veya kırık olması bireylerin sosyal hayata adaptasyon sürecini olumsuz etkileyecektir. Kişiler tabiri caizse gülümsemekten çekinir hale geleceklerdir.

İlgili Link: Dişlerinizi Sağlıklı Tutmanın 11 Yolu

Tel Tedavisi

Diş teli tedavisi, dişlerin daha düzenli ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Sağlıklı diş ve diş etine sahip herkese diş teli tedavisi uygulanabilmektedir. Son yıllarda yapılan tedavilerle kolaylıkla diş kayıpları ve diş eğrilikleri düzeltilebilmektedir. Yetişkinlerdeki ortodonti tedavisi, yani diş ile ilgili yapılan düzeltme işlemleri çeşitli sebeplerle yapılabilmektedir.

  • Çarpık veya yanlış konumlanmış dişler tedaviyle düzeltilebilmektedir.
  • Dişlerin konumu ağzın kapanış şeklini etkileyebilmektedir. Ağzın şeklinin düzelmesi için de tedavi uygulanabilmektedir.
  • Kaybedilen dişlerin yerindeki boşlukların doldurulması için ortodonti tedavisi uygulanabilmektedir.
  • Diş ve dudakların görünümünün düzgün olması için de tedavi uygulanabilmektedir.
    Diş gıcırdatma ve çarpma gibi travmaları engellemek için de uygulanabilmektedir.

Yetişkinlerde Ortodonti

Ortodonti tedavisi genelde çocukluk ve gençlik döneminde daha çabuk etki göstermektedir. Fakat değişen teknolojinin etkilerini diş hekimlerinin kullanmasıyla her yaştan insan ortodonti yani tel tedavisinden faydalanabilmeye başlamıştır. Yetişkin ortodontisi yapılırken, kişinin ağız ve çene yapısına uygun tel, yay ya da lastikler kullanılmaktadır. Dişler üzerine dişin bozukluğuna göre konulan teller düzenli muayene ile düzeltilebilmektedir. Diş telinin görünmesini istemeyen yetişkinler içinse çeşitli şekilde düzeltme işlemleri yapılabilmektedir. Bu süreçte dişlerin düzelmesi için kullanılan plak ve teller, işlem biçiminde çıkartılır. Yetişkinlere yapılan tedaviler, kişinin yaşına, cinsiyetine, ağız yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ortodontik tedavi, kişilerin dişlerinin düzeltilmesinin yanı sıra özgüvenlerini de güçlendirmektedir.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More