Zirkonyum Diş Nedir

Zirkonyum Diş Nedir

Blog

18.12.2020 00:00

Diş kaplamaları ve köprüler iki çeşit olmaktadır. Metal destekli ve metal desteksiz olarak ayrılan kaplama türlerinden metal desteksiz ve doğal görünüme sahip olan türe zirkonyum diş kaplaması denir. Zirkonyum maddesi sıcağa dayanıklı ve beyaz renkte olmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra doğal bir görünüme sahipken aynı zamanda diş yapımında sıklıkla tercih edilen bir maddedir. Metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal bir görünüme sahip olup renginin beyaz olmasından dolayı sıklıkla diş hekimlerinin tedavilerinde kullanılır.


Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?


Öncelikle dişteki hasar tespit edilerek kaplamaya uygunluğu diş hekimi tarafından belirlenir. Lokal anesteziyle gerçekleşen tedavi dişin inceltme işlemiyle devam eder. İnceltilen ve temizlenen dişi ölçüsü alınır. Diş hekiminiz diğer dişlerin rengini tespit ederek zirkonyum kaplamanın doğal görünmesi açısından renk uyumuna göre kaplama seçimi yapar. 1 haftaya kadar istenilen şekilde yapılan zirkonyum diş hazır olur. Bu süre içerisinde dişin incelmesinden dolayı görüntüden rahatsız olan hastalar geçici diş kullanabilirler. Hazır olan zirkonyum kaplama diş önce geçici olarak dişe yapıştırılır ve kontrol edilir. Eğer uygun ve istenen şekilde olduysa sorun olmaz ve kalıcı bir şekilde yapışması sağlanır. 6 ayda bir zirkonyum kaplama ve ağız sağlığı için diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.


Zirkonyum Kaplama Avantajları


Zirkonyum kaplama olan diş oldukça dayanıklıdır. Kullanılan zirkonyum maddesi sayesinde doğal bir görünümü olup dişin rengine yakın seçimler yapılır. Metal olan kaplamalardan oldukça avantajlı olan zirkonyum kaplamalar diş etleriyle de uyum halindedir ve morumsu bir görüntü oluşmaz. Estetik olan bu kaplamada hassasiyet oldukça azdır ve diğer kaplamalara oranlar daha az bir kesi yardımıyla kaplama yapılabilmektedir. Tek diş dahi düşünüldüğünde ayırt edilemeyeceği için diğer kaplamalara oranla daha çok tercih edilir.


Zirkonyum Kaplama Dezavantajları


Zirkonyum kaplamaların avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Zirkonyum kaplamalar uzun köklü dişlerde pek tercih edilmez ve bunun nedeni kırılabilir olmasından kaynaklıdır. Geleneksel olan metal kaplamalara oranla daha pahalı uygulamalar olduğu için bazen tercih edilmezler. Diş hekiminizden daha net bilgiler alarak karar verebilirsiniz.


Diş kaplamaları ve köprüler iki çeşit olmaktadır. Metal destekli ve metal desteksiz olarak ayrılan kaplama türlerinden metal desteksiz ve doğal görünüme sahip olan türe zirkonyum diş kaplaması denir.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ