Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir

Blog

18.12.2020 00:00

Diş estetiğinde önemli bir paya sahip olan zirkonyum kaplama, estetik bir gülüş için pek çok kişi tarafından tercih edilir. Zirkonyum maddesi beyaz bir madde olup seramik haline dönüştürülerek kullanılır. Doğal bir görünüm meydana getiren bu kaplama çeşidini tercih ederken bazı hususlara dikkat etmek gerekir.


Öncelikle tedaviye başlamadan önce alanında başarılı ve uzman bir klinik tercih edilmelidir. Tedavi sürecinde zirkonyum yapılacak alanın ölçüsü doğru bir şekilde alınmalı ve kaplamalar bu ölçüler doğrultusunda hazırlanmalıdır. Aksi halde zirkonyum kaplamalarda zamanla problemler ortaya çıkabilir. Zirkonyum kaplama yaptırırken diş hekiminden kullanılacak porselenin kalitesi hakkında bilgi almak gerekir. Çünkü kullanılan porselenler hassas bir yapıda olduğu için çabuk hasar görebilirler.
Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?Zirkonyum diş kaplaması kaplama işlemine başlamadan önce kaplamanın hangi dişler üzerinde yapılacağı belirlenir ve bu dişler üzerinde torpil işlemi gerçekleşir. Böylece dişler kaplama için uygun hale getirilir.


Daha sonra dişten alınan ölçüler laboratuvara gönderilerek burada dişler hazırlanır. Hazırlanan bu kaplamalarla provalar yapılır eğer herhangi bir sıkıntı gözükmüyorsa özel yapıştırıcılarla dişler üzerine kaplamalar sabitlenir.


Zirkonyum Kaplamanın AvantajlarıZirkonyum kaplama , her şeyden önce doğal bir görüntü oluşturarak sağlıklı gülüşlerin gerçekleşmesini sağlar. Kullanılan malzemenin kalitesi doğrultusunda dişlerin ışık geçirgenlik hali bu doğallığın en önemli nedenidir. Işık geçirgenliğinin fazla olması diş etlerinde herhangi bir koyu renk oluşturmaz. Çünkü Yapılan bazı kaplamalarda zamanla dişin üst kısmında siyah bir renk görüntüsü meydana gelir. Fakat zirkonyum kaplama da böyle bir olumsuzlukla karşılaşılmaz.


Estetik bir görüntü oluşturması ile diş eti sağlığı açısından da oldukça önemli bir kaplama çeşididir. Kullanılan kaplamalar sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklı bir şekilde hazırlanır. Ayrıca metal gibi maddelere karşı alerjisi bulunan kişilerde zirkonyum kaplamayı tercih edebilirler. Zirkonyum kaplama daha çok ön dişler üzerinde tercih edilir.


Çünkü sağlıklı ve güzel bir gülüş için ön dişler büyük role sahiptir. Zirkonyum kaplamanın en önemli avantajlarından biri de diş eti hastalıklarına yol açmadığı gibi ağız kokusuna da neden olmaz. Zirkonyum dişler çürük ve plağı önler.


Zirkonyum Kaplama FiyatlarıDiş estetiği denince akla ilk gelen kaplama çeşitlerinden biri olan zirkonyum kaplama, doğal görünümü ile pek çok kişi tarafından tercih edilen bir diş tedavi yöntemidir. Zirkonyum kaplama fiyatları değişiklik göstermekle birlikte tek diş üzeri hesaplanır.


Yani tedavi sürecinde kişiler kaç tane dişi üzerine zirkonyum kaplama yaptıracaksa buna uygun bir fiyat belirlenir. Ayrıca fiyatların bir diğer belirleyici özelliği de kullanılan malzemenin kaliteli olmasıdır. Kalite arttıkça maliyet de artacağından dolayı fiyatlar değişiklik gösterebiliyor.


Zirkonyum maddesi beyaz bir madde olup seramik haline dönüştürülerek kullanılır.

Görüntülenme Sayısı: Bu makale 0 kez okundu

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ