Dental Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı Bloğu

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir

Diş estetiğinde önemli bir paya sahip olan zirkonyum kaplama, estetik bir gülüş için pek çok kişi tarafından tercih edilir. Zirkonyum maddesi beyaz bir madde olup seramik haline dönüştürülerek kullanılır. Doğal bir görünüm meydana getiren bu kaplama çeşidini tercih ederken bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

Öncelikle tedaviye başlamadan önce alanında başarılı ve uzman bir klinik tercih edilmelidir. Tedavi sürecinde zirkonyum yapılacak alanın ölçüsü doğru bir şekilde alınmalı ve kaplamalar bu ölçüler doğrultusunda hazırlanmalıdır. Aksi halde zirkonyum kaplamalarda zamanla problemler ortaya çıkabilir. Zirkonyum kaplama yaptırırken diş hekiminden kullanılacak porselenin kalitesi hakkında bilgi almak gerekir. Çünkü kullanılan porselenler hassas bir yapıda olduğu için çabuk hasar görebilirler.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Daha sonra dişten alınan ölçüler laboratuvara gönderilerek burada dişler hazırlanır. Hazırlanan bu kaplamalarla provalar yapılır eğer herhangi bir sıkıntı gözükmüyorsa özel yapıştırıcılarla dişler üzerine kaplamalar sabitlenir.

Dental Sağlık Diş ve Ağız Sağlığı

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Zirkonyum kaplama , her şeyden önce doğal bir görüntü oluşturarak sağlıklı gülüşlerin gerçekleşmesini sağlar. Kullanılan malzemenin kalitesi doğrultusunda dişlerin ışık geçirgenlik hali bu doğallığın en önemli nedenidir. Işık geçirgenliğinin fazla olması diş etlerinde herhangi bir koyu renk oluşturmaz. Çünkü Yapılan bazı kaplamalarda zamanla dişin üst kısmında siyah bir renk görüntüsü meydana gelir. Fakat zirkonyum kaplama da böyle bir olumsuzlukla karşılaşılmaz.

Ayrıca metal gibi maddelere karşı alerjisi bulunan kişilerde zirkonyum kaplamayı tercih edebilirler. Zirkonyum kaplama daha çok ön dişler üzerinde tercih edilir.

Çünkü sağlıklı ve güzel bir gülüş için ön dişler büyük role sahiptir. Zirkonyum kaplamanın en önemli avantajlarından biri de diş eti hastalıklarına yol açmadığı gibi ağız kokusuna da neden olmaz. Zirkonyum dişler çürük ve plağı önler.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Diş estetiği denince akla ilk gelen kaplama çeşitlerinden biri olan zirkonyum kaplama, doğal görünümü ile pek çok kişi tarafından tercih edilen bir diş tedavi yöntemidir. Zirkonyum kaplama fiyatları değişiklik göstermekle birlikte tek diş üzeri hesaplanır.

Yani tedavi sürecinde kişiler kaç tane dişi üzerine zirkonyum kaplama yaptıracaksa buna uygun bir fiyat belirlenir. Ayrıca fiyatların bir diğer belirleyici özelliği de kullanılan malzemenin kaliteli olmasıdır. Kalite arttıkça maliyet de artacağından dolayı fiyatlar değişiklik gösterebiliyor.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More